Youtube
Programi društva |
Osebna asistenca Osebno asistenco smo v društvu začeli izvajati oktobra 2011 na željo in izražene potrebe po programu s strani uporabnikov. Gre za program, namenjen težje in težko gibalno in tudi duševno oviranim uporabnikom, ki jim omogoča bolj samostojno in neodvisno življenje, prispeva k socializaciji in vključevanju v družbo in razbremenjuje starše in skrbnike. Program vključuje podporo pri osnovnih življenjskih opravilih, pri pomoči v gospodinjstvu, na delovnem mestu in ohranjanju socialnih stikov. Skoraj vse oblike osebne asistence vključujejo tudi prevoz s prilagojenim vozilom. Program je bil do leta 2015 finančno podprt s strani Zavoda za zaposlovanje in aktivne politike zaposlovanja ter Mestne občine Maribor. Od leta 2015 je financiranje prevzelo Ministrstvo za delo družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDZS) s katerim smo podpisali pogodbo do leta 2018. Zakon se je začel uporabljati 1. januarja 2019. Od takrat tudi v društvu Sonček Maribor izvajamo osebno asistenco v skladu z ZOA.
Obnovitvena rehabilitacija (zdravstveno terapevtske kolonije) za otroke in mladostnike
ter podobne dejavnosti v korist osebam s cerebralno paralizo, kot so
Vodja programa: Lidija Šestak Zorič in Zlatka Ornik
Dobrodelna trgovina Sonček Dobrodelna trgovina »Sonček«, ki je eden prvih tovrstnih projektov pri nas, v tujini, zlasti v Veliki Britaniji in Združenih državah Amerike pa zelo priljubljen način zbiranja donacijskih sredstev (v Veliki Britaniji imajo 11.200 dobrodelnih trgovin). Mestna občina Maribor nam je konec leta 2012 pod ugodnimi pogoji, dala v najem prostore, v katerih se nahaja naša dobrodelna trgovina. Trgovina se nahaja v Vetrinjski ulici 11. V trgovini se prodajajo izdelki varstveno - delovnih centrov Zveze Sonček ter podarjene stvari, kot so oblačila, obutev, modni dodatki, izdelki za dom, knjige, igrače. Podarjene stvari prodajamo po zelo ugodnih cenah. Izkupiček od prodaje, namenimo za financiranje društvenih socialnih in terapevtskih programov in za kritje obratovalnih stroškov (zdravstveno terapevtske kolonije, terapevtsko in rekreativno plavanje, terapija s pomočjo konj, ipd.). V trgovini delajo osebe s cerebralno paralizo in sorodnimi invalidnostmi kot prodajalci s pomočjo in podporo osebnih asistentov in prostovoljcev. Glavni namen trgovine je socializacija oseb s cerebralno paralizo in sorodnimi invalidnostmi. Za nekatere izmed njih je trgovina edini prostor druženja, pridobivanja delovnih izkušenj in tkanja prijateljskih vezi. V trgovini enkrat mesečno pod okriljem Vasiljke Prosnik in Marije Podhostnik organiziramo bralno srečanje za vse, ki radi prisluhnejo brani besedi in se radi pogovarjajo. Nekateri pa predstavijo tudi svojo lastno besedno ustvarjalnost.
Terapija s pomočjo konj Program terapije s konji in hipoterapija zelo uspešno intenzivno izvajamo vseh 10 mesecev v letu že 9 leto, za naše člane, zlasti otroke in mladostnike, ki imajo zaradi gibalne in drugih oviranosti manj priložnosti za zunaj šolske aktivnosti. Sicer terapevtsko jahanje izvajamo predvsem zaradi zdravstveno terapevtskih učinkov, saj ga lahko vodijo samo za to usposobljeni strokovnjaki, hipoterapevti. V jahanje vključujemo otroke s cerebralno paralizo, avtiste in osebe s podobnimi drugimi motnjami. Otroke k nam napotijo predvsem logopedi in ortopedi. Na začetku ocenimo, na kateri stopnji jahanje je otrok in zanj predvidimo individualno obravnavo. Če jahanje poteka redno kontinuirano, so spremembe pri otroku vidne v enem letu. Pri jahanju se razgibavajo vse mišice, sodeluje celostno telo, odprejo se vse prepone – kar pripomore k boljšemu dihanju in lažjemu govoru. Terapevtsko jahanje poteka v najeti jahalni dvorani turistične kmetije Kovačič na Meljskem hribu. Terapije se aktivno udeležuje 20 uporabnikov – mlajših in mladostnikov. Starejši člani (jih je 7) obiskuje aktivnost Terapije s pomočjo konj v Starošincih (Nazaj na konja).
Terapevtsko plavanje po metodi Halliwick in rekreativno plavanje (MTC Fontana) Plavanje po konceptu Halliwick obiskujejo otroci in mladostniki različnih starostnih skupin s težavami v motoričnem, intelektualnem, vedenjskem in čustvenem področju. Večina otrok je s posledicami cerebralne paralize. Terapevtsko plavanje je potekalo ob četrtkih. Rekreacijsko plavanje za mladostnike in odrasle poteka ob sredah, četrtkih (s pomočjo osebnih asistentov) in ob petkih. Na začetku aktivnosti ocenimo sposobnosti plavalca, na osnovi katerih smo formirali skupine za izvajanje plavanja po Halliwickovi metodi. Sledimo desetim točkam, opisanih v programu plavanja. Zavedati se moramo, da je učenje plavanja za nekatere otroke s posebnimi potrebami dolgotrajen in celo večletni proces, vendar kljub temu zaradi drugačnega pristopa pozitivno vpliva tako na otrokov psihofizični razvoj, kot tudi kvaliteto življenja. Za starejše mladostnike in odrasle plavanje pomeni rekreacijo in sprostitev, ob stalni pomoči naših zaposlenih osebnih asistentov. Ob teh terminih se na plavanje pripeljejo s društvenim kombijem.
Športna dejavnost - dvoransko balinanje (boccia) za osebe s cerebralno paralizo V društvu redno vadita dvakrat tedensko ena ekipa, ki se redno udeležuje državnega prvenstva v Kamniku in občinskih prireditev, kot so npr. Športne igre invalidov.
Gledališki in filmski abonmaji: programi socializacije
Izleti, srečanja, druženja
Potopisi Nekajkrat letno so organizirana potopisna predavanja, ki so pri naših članih zelo priljubljeni. Predavanja so ob sobotah popoldan v večnamenski dvorani na Trubarjevi ulici. Pomenijo ne samo izobraževanje o drugih krajih, temveč socializacijo in druženje. Naš že ustaljeni vodič g. Zoran Furman pripoveduje o potepanjih in doživetij v naslednjih deželah: JAPONSKA, MONGOLIJA, SREDNJA AMERIKA, DEŽELE BIVŠE JUGE, ARGETINA IN ČILE, itd.
Plesni tečaj na invalidskih vozičkih plus hodeči plesalec |